Ranczo Alpaka to ciekawe miejsce w Woli Baranowskiej, które weekendami odwiedza wielu gości. Jeśli również należycie do osób, które lubią spędzać czas ze zwierzętami to, to miejsce zdecydowanie przypadnie Wam do gustu.

Oferta

Ranczo Alpaka zamieszkują: alpaki, kangury, kózki miniaturowe, kucyki, papugi, kanarki, psy, koty, króliki. Wszystkie zwierzęta są przyzwyczajone do bliskiego kontaktu z ludźmi, mają swoje imiona na które oczywiście reagują. W ofercie ranczo znajduje się:

-Alpakoterapia – spotkania edukacyjne z alpakami.

-Warsztaty rękodzielnicze tematyczne.

-Trekking, spacer z alpaką.

-Warsztaty wyjazdowe z alpakami do szkół, przedszkoli, środowiskowych domów samopomocy, itp…

-Każdy odwiedzający może głaskać oraz karmić zwierzęta marchewką, którą otrzyma się po opłaceniu biletu.

-Dodatkową atrakcją jest dmuchany mini plac zabaw, możliwość zorganizowania ogniska czy urodzin.

Na czym polega alpakoterapia?

Alpakoterapia w Polsce dopiero od niedawna praktykowana jest jako dziedzina animalooterapii, dlatego tak nieliczna grupa osób zdaje sobie sprawę z jej pozytywnego wpływu na samopoczucie i rozwój. Zajęcia prowadzi osoba posiadająca Certyfikat uprawniający ją do prowadzenia zajęć w ramach alpakoterapii. Zajęcia takie polegają na współpracy instruktora i uczestnika z alpakami, które w pozytywny sposób motywują do działania, wpływając na rozwój sfery emocjonalnej i poznawczej oraz poprawę samopoczucia. W trakcie spontanicznej, radosnej zabawy (ukierunkowanej przez prowadzącego) uczestnicy przyzwyczajają się do kontaktu ze zwierzęciem, głaszczą go, wydają polecenia, karmią. Alpakoterapię stosuje się jako metodę wspomagającą procesy terapeutyczne. Kontakt z alpakami w szczególności wpływa na dzieci: dba o ich rozwój ruchowy, wspomaga budowanie samooceny dziecka oraz pewności siebie. Dodatkowo dziecko opiekując się alpaką uczy się empatii

Zajęcia odbywają się w dwóch formach:

  1. AAA – Animal Assisted Activities – są to zajęcia rekreacyjne w których uczestniczą zwierzęta, mają spontaniczny charakter.
  2. AAE – Animal Assisted Education – zajęcia edukacyjne z udziałem zwierząt. Celem jest rozwijanie sfery emocjonalno-społecznej, poznawczej i intelektualnej dzieci. Obecność zwierzęcia ma motywować do działania.

A może spacer z alpaką?

Na ranczu praktykowane są także trekkingi z alpakami, które świetnie sprawdzają się jako forma relaksu. Alpakę opiekun prowadzi na kantarku. Zwykle w formie indywidulanej lub w bardzo małych grupach. Ma to na celu poprawę funkcji poznawczych, społecznych, emocjonalnych, ruchowych, oraz wyciszenie się. Zajęcia z alpakami pomagają także zwalczać samotność i zachęcają do integracji społecznej. Mogą z niej korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy doświadczają trudności życiowych, problemów emocjonalnych, załamań nerwowych. Zajęcia mają za zadanie dostarczenie uczestnikom pozytywnego ładunku emocjonalnego i satysfakcji z obcowania z alpaką, przełamują lęki w kontaktach z otoczeniem, stymulują rozwój zmysłów, pobudzają aktywność, pozwalają oderwać się od otaczającej rzeczywistości.

Kiedy można odwiedzić ranczo?

Ranczo czynne jest codziennie

od poniedziałku do piątku 11:00 - 17:00,

w sobotę 11:00 - 18:00

oraz w niedzielę 12:00 - 18:00

Jak dojechać?

Ranczo Alpaka oddalone jest od Tarnobrzega o 20 km, co zajmuję około 20 min. drogi samochodem. Dokładny adres to:

Wola Baranowska

ul. Wschodnia 97

39-450 Baranów Sandomierski

Cena za wejście

Cena za pojedynczą wejściówkę wynosi 15 zł i dotyczy zarówno dzieci jak i dorosłych. Dzieci poniżej 3 lat wchodzą za darmo.

Jak się przygotować?

Przede wszystkim należy sprawdzić warunki pogodowe. Lepiej nie wybierać się w deszczowe dni, ponieważ nie skorzysta się wówczas ze wszystkich atrakcji oferowanych przez ranczo. Należy pamiętać również o wygodnych ubraniach oraz butach, i można ruszać w drogę.