Spotkanie

Nie tylko Witold...

sala spotkań nr 2, ul. Popiełuszki 10, Stalowa Wola

Najważniejsze informacje

Początek Wtorek, 12 grudnia, godz. 16:15
Strona wydarzenia https://mbpstalowawola.pl/akt…

Informacje od Organizatora:

Na najbliższe spotkanie w Kafejce Historycznej organizatorzy – Fundacja Dionizego Garbacza Stalovianum i Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli zapraszają 12 grudnia o godz. 16.15. A o kim będzie mowa? Postać Witolda Habdank-Kossowskiego przybliży dyrektor LO KEN, Mariusz Potasz.

Charyzmatyczny pedagog, znakomity organizator, przystojny i elegancki mężczyzna – tak zapamiętano w Stalowej Woli Witolda Habdank-Kossowskiego, który tworzył w Stalowej Woli pierwszą szkołę średnią i kierował nią, a w latach okupacji prowadził tajne nauczanie. Dziś ma swoją ulicę, jest przypominany w różnych działaniach kulturalnych w mieście.

Tymczasem jego żona, Maria, również nauczycielka, osoba skromna, wtedy i teraz pozostawała w cieniu. A przecież tworzyli znakomity, uzupełniający się tandem, razem pracowali, mieli też wspólne pasje poza pracą. Po śmierci Witolda Maria wyprowadziła się ze Stalowej Woli, a właściwie z Charzewic, gdzie mieszkali po usunięciu Kossowskiego ze stanowiska dyrektora Liceum. Znalazła się we Wrocławiu, bo tam wcześniej osiedliła się jej dalsza rodzina – własnych dzieci nie mieli.

O małżeństwie Kossowskich i o późniejszych, do niedawna nieznanych losach Marii, opowie na spotkaniu w Kafejce Historycznej dyrektor LO KEN, Mariusz Potasz, historyk, który wiele czasu i starań poświęcił na odkrywanie historii swego sławnego poprzednika i jego żony. Będzie więc okazja do uzupełnienia naszej wiedzy o obojgu Kossowskich – ich wspólnej pracy i życiu.

Jak zwykle na spotkanie w Kafejce Historycznej w sali spotkań Miejskiej Biblioteki Publicznej na II piętrze zapraszamy wszystkich interesujących się dziejami regionu. Po prezentacji będzie dyskusja, a do tego oczywiście kawa i coś słodkiego. Wstęp wolny.

Źródło: Miejska biblioteka Publiczna
DOM UTKANY ZE WSPOMNIEŃ
DOM UTKANY ZE WSPOMNIEŃ

4 marca, godz. 18:00

Foyer MDK, Stalowa Wola

IX Krakowski Salon Poezji
IX Krakowski Salon Poezji

10 marca, godz. 12:00

Rozwadowski Dom Kultury "Sokół", Stalowa Wola

MOBILNE LABORATORIUM TPU
MOBILNE LABORATORIUM TPU

10 marca, godz. 16:00

Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego, Stalowa Wola

Wykład otwarty 'Język jako element i nośnik dziedzictwa'
Wykład otwarty 'Język jako element i nośnik dziedzictwa'

5 marca, godz. 17:00

sala widowiskowa Centrum Aktywności Seniora, Stalowa Wola

PIĘKNO JEST W NAS
PIĘKNO JEST W NAS

7 marca, godz. 17:00

Centrum Aktywności Seniora, Stalowa Wola

Zobacz więcej