Wystawy

„Black Metal. Kowalstwo wczesnośredniowieczne

ul. Sandomierska 1, Stalowa Wola

Najważniejsze informacje

Początek Niedziela, 15 października
Zakończenie Piątek, 15 grudnia

Już 15 października stalowowolskie Muzeum Regionalne otworzy dla zwiedzających nową wystawę czasową, która pozwoli nam przenieść się do czasów średniowiecza – „Black Metal. Kowalstwo wczesnośredniowieczne”. Ekspozycja poświęcona jest metalurgii żelaza we wczesnośredniowiecznej Europie. Dziedzina ta znana jest w różnych językach europejskich jako „czarna metalurgia”.

Wystawa prezentuje zagadnienia związane z technologią żelaza i jego stopów, to znaczy ze stosowanymi w okresie wczesnego średniowiecza materiałami oraz technikami wytwórczymi. Przedstawia dwie podstawowe dziedziny rzemiosła związane z obróbką żelaza – hutnictwo i kowalstwo. Hutnictwo żelaza to dyscyplina, w której pozyskiwano metal z rud żelazonośnych i wytwarzano półprodukty przeznaczone do dalszej obróbki. Kowalstwo jest natomiast gałęzią rzemieślniczą, w której z gotowego fabrykatu żelaznego wykonywano wyroby, takie jak narzędzia czy broń.Na wystawie zwiedzający mogą zapoznać się z rekonstrukcjami warsztatów hutniczego i kowalskiego, wyposażonymi w charakterystyczne dla wczesnego średniowiecza Europy piece, paleniska, narzędzia, surowce, paliwo, półwytwory oraz odpady. Przedstawione są także różne stopy żelaza, które były wykorzystywane w tamtym czasie, oraz formy, w jakich występowały półprodukty stanowiące powszechne przedmioty wymiany. Zaprezentowane są również ówczesne techniki kowalskie, w tym eksponaty ilustrujące sposoby kucia i wykańczania metalowych części uzbrojenia ofensywnego.Szczególnie atrakcyjne są rekonstrukcje i repliki żelaznych elementów broni zaczepnej, takiej jak: miecze, groty włóczni, żeleźca toporów czy głownie noży. Eksponaty te zostały wykonane przy użyciu historycznych materiałów oraz technik, po dokładnej analizie zabytków archeologicznych, jakie odwzorowują. Twórcą tych niezwykłych replik artefaktów jest dr Maciej Tomaszczyk, kowal z zamiłowania i jeden z kuratorów wystawy.

Wystawie towarzyszy program edukacyjny. Warsztaty i lekcje muzealne pozwolą uczestnikom lepiej poznać i zrozumieć życie w tej odległej epoce.

Kuratorzy wystawy:

Paweł Kucypera

dr Maciej Tomaszczyk

Organizator wystawy: Officina Ferraria

Współorganizator wystawy: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Teksty: Paweł Kucypera

Koncepcja aranżacyjna i grafika: Paweł Kucypera

Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Stalowa Wola, ul. Sandomierska 1

Termin: 15 października – 15 grudnia 2023 r.

Sylwester Miejski w Stalowej Woli 2023/24
Sylwester Miejski w Stalowej Woli 2023/24

31 grudnia, godz. 22:00

Plac Piłsudskiego Stalowa Wola, Stalowa Wola

Międzypokoleniowe warsztaty ozdób świątecznych
Międzypokoleniowe warsztaty ozdób świątecznych

15 grudnia, godz. 15:00

Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Wańkowicza, Stalowa Wola

Nie tylko Witold...
Nie tylko Witold...

12 grudnia, godz. 16:15

Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Wańkowicza, Stalowa Wola

Widowisko Puszcza Dźwięków
Widowisko Puszcza Dźwięków

8 grudnia, godz. 17:00

MOSiR Stalowa Wola, Stalowa Wola

Miejskie Mikołajki
Miejskie Mikołajki

6 grudnia, godz. 17:00

Rynek w Rozwadowie, Stalowa Wola

Zobacz więcej