Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów

ul. Zamkowa 24B/1, Baranów Sandomierski

Ogólne informacje:

Muzeum Teatru Polskiego Radia to placówka prezentująca wystawy poświęcone słuchowiskom teatru radiowego.

Historia muzeum

„Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów” powstało z inicjatywy Janusza Kukuły (Dyrektora i Głównego Reżysera Teatru Polskiego Radia) i Wojciecha Ramusa (Prezesa Zarządu Fundacji Teatr Wyobraźni). Prace nad ekspozycją muzealną rozpoczęły się w 2018 roku. Pomysł na aranżację wystawy pochodzi od dr hab. prof. ASP w Warszawie Marka Chowańca.

Zwiedzanie

W Muzeum Teatru Polskiego Radia na stałe prezentowanych jest 6 wystaw: Matysiakowie, W Jezioranach, Hulewicz-Kukuła, Złota Setka Polskich Słuchowisk, Wystawa plakatu – Dwa Teatry oraz Sonus ex Machina.

Matysiakowie - wystawa poświęcona powieści radiowej „ Matysiakowie”. Ekspozycja mieści się w wystylizowanym na końcówkę lat 60 pokoju, który pomoże wczuć się w atmosferę lat największej popularności słuchowiska, kiedy to ilość słuchaczy sięgała 11 milionów.

W Jezioranach - wystawa poświęcona jest powieści radiowej „ W Jezioranach”. Ekspozycja mieści się w kuchni wiejskiej z lat 60. Oprócz pamiątek związanych ze słuchowiskiem, starsi będą mogli odbyć podróż sentymentalną do młodości czy dzieciństwa. Młodzież może zobaczyć kuchnię kaflową, sprzęt gospodarstwa domowego z lat 60.

Hulewicz- Kukuła wystawa poświęcona prawie stuletniej historii Teatru Polskiego Radia. To podróż od czasów pierwszego dyrektora Teatru Wyobraźni Witolda Hulewicza, poprzez złote lata Teatru Polskiego Radia do czasów współczesnych-dyrekcji Janusza Kukuły. Na wystawie znajdują między innymi się nagrody i pamiątki związane z teatrem Polskiego Radia.

Złota Setka Polskich Słuchowisk (od grudnia 2021)

Sonus ex Machina - jest to jedyna w Polsce interaktywna wystawa barokowych maszyn służących do wytwarzania efektów dźwiękowych. Na wystawie prezentowane są maszyny do wytwarzania efektów: wiatru, deszczu, grzmotów, gradu, itp. Każdy z odwiedzających ma szansę wcielić się w rolę specjalisty od efektów dźwiękowych i własnoręcznie spróbować wydobyć dźwięki z prezentowanych maszyn.

Wystawa plakatu – Dwa Teatry - ekspozycja składa się z plakatów promujących Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”, który odbywa się od 2001 roku w Sopocie. Twórcami plakatów są jedni z najwybitniejszych plakacistów Rafał Olbiński i Andrzej Pągowski

Grupy zorganizowane, które chcą zwiedzać Muzeum Teatru Polskiego Radia proszone są o wcześniejszą rezerwację terminu i godziny - rezerwacja pod numerem telefonu: 15 879 36 54 lub mailowo: [email protected]

Cennik (Informacje na 2021 rok):

ulgowy 12 zł / normalny 15 zł

Godziny otwarcia:

Godziny otwarcia różnią się w zależności od sezonu. Można je sprawdzić na stronie Muzeum. Poniedziałki- nieczynne.

Dojazd:

Dojechanie z Tarnobrzega do Muzeum Teatru Polskiego Radia zajmuje ok 18 min. (odległość to ok. 15 km)
Księdza Jerzego Popiełuszki 19

Dysponujemy dwiema salami na 260 miejsc konsumpcyjnych.Dysponujemy trzema salami na 260 miejsc kons… Czytaj dalej

Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli
ponad godzinę temu
Stalowe Miasto
ponad godzinę temu
UM Nisko
ponad godzinę temu
Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli
2 godziny temu
Zobacz więcej