Kontener socjalny zbudowany jest na bazie stalowej ramy z grubych profili, która stanowi podstawę całej konstrukcji. Ściany, dach i podłoga kontenera mogą być izolowane takimi materiałami jak styropian, wełna mineralna, czy ostatnio bardzo popularny poliuretan. Głównie wykorzystywane są płyty warstwowe, czyli sklejone ze sobą warstwy – wewnętrzna, która stanowi rdzeń oraz zewnętrzna, pełniąca rolę okładziny. Na podłodze w kontenerach najlepiej sprawdza się wykładzina PCV o odpowiednim współczynniku ścieralności dopasowanym do funkcji pomieszczenia. W wyposażeniu kontenerów socjalnych niezbędne wręcz są takie elementy jak instalacja elektryczna, oświetlenie, czy ogrzewanie. W zależności od potrzeb i funkcji, jaką kontener ma pełnić możliwe jest zastosowanie różnych rozwiązań dotyczących m.in. rozmiaru okien i drzwi, wyposażenia sanitarnego, czy łączenia modułów.

Kontener jako zaplecze socjalne dla pracowników

Jednym z najbardziej popularnych zastosowań kontenerów socjalnych są zaplecza dla pracowników fizycznych ulokowane w pobliżu placu budowy lub wewnątrz hali produkcyjnej. Inwestorzy chętnie korzystają z takich obiektów ze względu na ich unikatowe cechy:

  • mobilność,
  • niski koszt zakupu,
  • szybki czas dostawy,
  • łatwość konfiguracji i uniwersalność,
  • możliwość modyfikacji kontenerów.

W takich pomieszczeniach pracownicy, którzy na miejscu wykonywanych robót spędzają długie godziny mogą bez problemu odpocząć w suchym i ciepłym miejscu. Dzięki podłączonej kanalizacji i elektryczności mogą zjeść ciepły posiłek i załatwić potrzeby fizjologiczne. To również dobre miejsce na zostawienie rzeczy osobistych, czy spędzenie przerwy. Wiele kontenerów socjalnych na budowie ma również zainstalowaną klimatyzację, co jest bardzo pożądanym elementem w pracy podczas upalnych dni.

Kontener socjalny jako dom tymczasowy

Kontenery socjalne to również pomieszczenia, które są wykorzystywane często jako mieszkania zastępcze dla osób, które straciły własne lokale w wyniku pożaru, powodzi lub innej klęski żywiołowej. Są także rozwiązaniem problemu mieszkaniowego w obozach dla uchodźców lub w przejściowych obozach dla mniejszości etnicznych. To miejsce, w którym mogą tymczasowo zamieszkać rodziny, które ze względów na ciężką sytuację życiową nie mają innego miejsca zamieszkania. Ich solidne wykonanie z trwałych materiałów i spełniające wszelkie potrzeby wyposażenie sprawia, że można w nich żyć w taki sam sposób, co w domu czy mieszkaniu.