Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Gorzyckie Retrotłoki. Miłośnicy motoryzacji podziwiali w Gorzycach zabytkowe samochody i motocykle. Zobacz zdjęcia

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Blisko sto pojazdów podziwiano w Gorzycach podczas pierwszego zlotu zabytkowych samochodów i motocykli pod nazwą I Gorzyckie Retrotłoki. To pierwsza impreza motoryzacyjna, która została zorganizowana przy współudziale firmy Federal Mogul, gminy Gorzyce przy wsparciu stalowowolskiego Automobil Klubu.

Sobotnie wydarzenie w Technicznym Ogrodzie przyciągnęło wielu mieszkańców, którzy chętnie oglądali i podziwiali maszyny. Prawdziwą perełką zlotu okazał się polski motocykl z 1933 roku – Sokół 1000. Jego właściciel Łukasz Dutka otrzymał puchar i zestaw nagród ufundowany przez Urząd Gminy Gorzyce i firmę Federal Mogul.

Zobacz zdjęcia zabytkowych aut i motocykli prezentowanych w Gorzycach

Oryginalny puchar-tłok za Najstarszy Samochód trafił do Andrzeja Zembrzuskiego, właściciela Forda GP z 1941 roku. Najdalszą trasę na zlot pokonał Stanisław Kaczorowski, właściciel pięknego Moskiwcza 407 z 1961 roku, który przyjechał do Gorzyc z Aleksandrowa koło Biłgoraja.

Komisja konkursowa wybrała również najładniejsze pojazdy. Zestaw nagród i puchar-tłok za Najładniejszy Polski Samochód otrzymała Iwona Sobiło, właścicielka FSO Syreny Laminat z 1957 roku.

Najładniejszy Polski Motocykl tegorocznego zlotu to SHL M04 Stanisława Góreckiego. Najładniejszy Zagraniczny Samochód należy do Małgorzaty Chciuk, właścicielki Chevroleta Camaro z 1972 roku. Nagrodę za Najładniejszy Zagraniczny Motocykl – Jawę z 1962 roku – otrzymał Piotr Chyła.

Samochodem Zlotu została wybrana Lancia z 1965 roku należąca do Marka Gutki, nagrodę za Motocykl Zlotu – Sokół 1000 M111 model z 1936 roku odebrał Zbigniew Janik.

Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe oraz oryginalne puchary- tłoki. Modele tłoków wykorzystane jako statuetki produkowane są w gorzyckim zakładzie Federal Mogul od 2017 roku i wykorzystywane w kilku modelach samochodów marki BMW.

Pięćdziesięcioro pierwszych zarejestrowanych uczestników otrzymało zestawy upominkowe ufundowane przez partnerów i sponsorów wydarzenia. Każdy pojazd został opatrzony pamiątkową naklejką zlotową.

– Myślę, że impreza spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony miłośników motoryzacji, jak i mieszkańców, którzy przyszli podziwiać motocykle i samochody. Chciałbym, abyśmy każdego roku na przełomie wakacji spotykali się na Retrotłokach w Gorzycach i już dzisiaj na nie serdecznie zapraszam. Dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i wzięli udział w wydarzeniu – mówi wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy.

Gorzyckie RetroTłoki nawiązują do historii miejscowości. Gorzyce gospodarczo związane są z branżą motoryzacyjną. Od ponad 80 lat w samym sercu miejscowości funkcjonuje zakład Federal Mogul, który obecnie jest częścią amerykańskiej korporacji Tenneco. Gorzycki zakład jest największym producentem tłoków na świecie; tylko w 2021 roku Federal Mogul sprzedał ich ponad 22 miliony. Szacuje się, że około 5 procent wszystkich pojazdów na całym globie posiada tłoki wyprodukowane w Gorzycach.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie