W szpitalu promują karmienie piersią

Image

W stalowowolskim szpitalu młode mamy już w pierwszych chwilach po porodzie w sali porodowej otrzymują pierwsze wskazówki na temat karmienia piersią. W trakcie kontaktu skóra do skóry położne pomagają w przystawianiu noworodka do piersi. Nie inaczej jest po cięciu cesarskim. Mama zaczyna karmienie piersią tak szybko, jak jest to możliwe.

Międzynarodowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią został ustanowiony w 1990 roku po podpisaniu Deklaracji Innocenti WHO i UNICEF w sprawie ochrony, propagowania i wspierania karmienia piersią. W tym samym roku powstała Inicjatywa Szpital Przyjazny Dziecku, której zadaniem jest upowszechnianie praktyk wspierających karmienie piersią w placówkach ochrony zdrowia w postaci „10 kroków do udanego karmienia piersią”.

Dlaczego karmienie piersią jest takie ważne i wymaga promowania?

• Mleko mamy jest niesamowitym produktem – to żywność funkcjonalna, poza odżywianiem i dostarczaniem wszystkich niezbędnych składników odżywczych pełni funkcje ochronną dla niedojrzałego organizmu dziecka i wspomaga jego rozwój. To wszystko dzięki niezwykłemu składowi, dopasowującemu się do wieku dziecka, jego stanu zdrowia, a nawet pory dnia i nocy – w skrócie są to białka, tłuszcze, węglowodany, immunoglobuliny, hormony, witaminy i składniki mineralne.

• Dziecko karmione mlekiem mamy jest chronione przed infekcjami, istnieje u niego zmniejszone ryzyko zakażenia układu moczowego i oddechowego, wystąpienia biegunek i SIDS, a w przyszłości alergii, nadwagi, otyłości lub cukrzycy.

• Dzięki składowi mleka mamy wspomagany jest rozwój układu nerwowego.

• Prawidłowe ssanie piersi zapobiega wadom zgryzu i sprzyja korzystnemu rozwojowi aparatu mowy.

Mama również zyskuje na karmieniu piersią:

• Laktacja wpływa na krótszy okres krwawienia po porodzie spowodowany szybszym obkurczaniem się mięśnia macicy.

• Mama karmiąca szybciej dochodzi do przedciążowej formy oraz rzadziej jest narażona na wystąpienie depresji poporodowej.

• Zaobserwowano, że u kobiety, która karmiła, istnieje niższe ryzyko wystąpienia nowotworów piersi i jajników, osteoporozy, nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu krążenia oraz cukrzycy.

Poza tymi wszystkimi zaletami czas karmienia to czas na bycie razem, budowanie więzi i zaspokajaniu potrzeby bliskości i bezpieczeństwa.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =