Mielec:  Czy będzie ciepło po 2030 roku w naszych mieszkaniach i firmach

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Tomasz Łępa

 

Mielecka elektrociepłownia musi do 2030 roku zastąpić węgiel niskoemisyjnym źródłem energii. W przeciwnym wypadku instalacji grozi zamknięcie. Trwają właśnie  prace nad programem dekarbonizacji.

Obecnie 80%produkowanejenergii pochodzi z węgla. Chcąc zachować ciągłość produkcji i dostaw ciepła, ze względu na obowiązujące przepisy, niezbędne jest wdrożenie programu dekarbonizacji i zastąpienie obecnego źródła węglowego nowym-niskoemisyjnym.

 

Pytanie ,, skąd Mielec będzie czerpał energię cieplną za kilka lat” pozostaje na razie pytaniem otwartym.

Obecnie trwają analizy finansowe, środowiskowe i formalno-prawne związane m.in. z wykorzystaniem silników gazowych, biomasy, RDFu, geotermii czy miksu paliw. Wiążące decyzje w tej

Alternatywą dla węgla ma być tańsze źródło lub źródła energii, umożliwiające ograniczenie wielomilionowych wydatków na uprawnienia do emisji CO2.  Tylko w 2023 roku, z tego tytułu mielecka elektrociepłownia wydała blisko 38 milionów złotych, co znalazło odzwierciedlenie w wysokich opłatach ponoszonych przez odbiorców ciepła. Program dekarbonizacji może przyczynić się do obniżenia cen ciepła nawet o 20-25% względem instalacji węglowej.

 

Tomasz Łepa