Imprezy okolicznościowe

LASOWIACKI FESTIWAL PIEROGÓW I RZEMIOSŁA

Stalowa Wola

Najważniejsze informacje

Początek Sobota, 15 lipca, godz. 06:00

Szczegółowy plan tegorocznego festiwalu nie jest jeszcze dokładnie znany, podamy więcej informacji, gdy organizatorzy je udostępnią

To najnowsza, a zarazem idealnie wpisująca się w lokalną tradycję kulinarną impreza. Konkurs „O złotą misę”, degustacje, warsztaty lepienia pierogów, koncerty wypełnią program Lasowiackiego Festiwalu Pierogów. W zeszłym roku dołączył do niego Lasowiacki Festiwal Rzemiosła.

Kiedy i gdzie odbywa się festiwal?

W poprzednich latach festiwal został rozłożony na dwa dni i odbywał się w lipcu. Lokalizacją był Plac Piłsudskiego, skwer wokół fontanny oraz teatr MDK.

O festiwalu

Rzemiosło:

W Lasowiackim Festiwalu Rzemiosła wezmą udział przedstawiciele różnych zawodów: tych, które już odeszły lub właśnie odchodzą w niepamięć, jak kowalstwo, garncarstwo, plecionkarstwo, bibułkarstwo czy hafciarstwo, ale też i tych, zwłaszcza z branży spożywczej, które prężnie rozwijają się wykorzystując ogromne zainteresowanie produktami naturalnymi, wytwarzanymi metodami tradycyjnymi. Lasowiacy to lud bardzo praktyczny i kreatywny. Wytwarzali drobne narzędzia, naprawiali te zakupione na jarmarkach. W kwestii produkcji żywności byli właściwie samowystarczalni. Można się było o tym przekonać właśnie podczas Lasowiackiego Festiwalu Rzemiosła przygotowywanego przez stalowowolski MDK we współpracy z Klastrem Lasowiackim. Podczas festiwalu każdego roku można skosztować wyśmienitych, regionalnych przysmaków.

Pierogi:

Na festiwalowych stoiskach zapewne większość z nich będzie czekała na smakoszy. A czy konkurs na najsmaczniejsze pierogi „O złotą misę” wyłoni nowy rarytas z pierogowej krainy, której granice raczej nie dotyczą? Przecież pierogi mają swoją genezę z Chin, a dzięki weneckiemu podróżnikowi Marco Polo, trafiły do europejskiej kuchni. Tradycyjna lasowiacka kuchnia, mleczna zagroda, warsztaty lepienia pierogów – to atrakcje w programie Festiwalu, mające na celu poznanie tematu: skąd pierogi się biorą?

Galeria

Koncerty Roztańczona Polska
Koncerty Roztańczona Polska

28 maja, godz. 20:00

Plac Piłsudskiego, Stalowa Wola

Festiwal kół Gospodyń Wiejskich "Polska od Kuchni 2023"
Festiwal kół Gospodyń Wiejskich "Polska od Kuchni 2023"

28 maja, godz. 13:00

Plac Piłsudskiego, Stalowa Wola

IV Tarnobrzeski Festiwal Rękodzieła i Rzemiosła 2023
IV Tarnobrzeski Festiwal Rękodzieła i Rzemiosła 2023

27 maja, godz. 09:00

Plac Bartosza Głowackiego, Tarnobrzeg

10 lecie Winnicy Sandomierskiej
10 lecie Winnicy Sandomierskiej

27 maja, godz. 11:00

Winnica Sandomierska, Dwikozy

KABARET MORALNEGO NIEPOKOJU - 100 procent
KABARET MORALNEGO NIEPOKOJU - 100 procent

27 maja, godz. 17:30

Dwór na Wichrowym Wzgórzu, Przybysławice

Zobacz więcej
Kuwety samoczyszczące dla kota – innowacja, której nie może zabraknąć w inteligentnym domu